Keď sa Liptov so Zemplínom spojí

Náš príbeh je o spojeniach.  Manželstvom sme spojili nás, naše životy, sily a schopnosti. Spojili sme Liptov a Zemplín. Dedinu a mesto. Textil a drevo. Nápady a remeslo. Ceruzku a počítač. Vôňu dreva a novej látky.

Naše produkty vyrábame preto, lebo sme ich robili pre našu rodinu. Najlepšie ako sme vedeli. Najlepšie ako sme vyštudovali na našich školách. Chceme dosiahnuť len jedno a to maximálnu spokojnosť. Radosť pre malých i tých veľkých. Chceme byť opakom tejto doby. Spomaliť, nadýchnuť sa, nechať sa inšpirovať starým a vyrobiť nové. Chceme trvácnosť, čistotu, jednoduchosť, ľahkosť, pokoj, pokoru a udržateľnosť.  Tradície, remeslo i príbehy. Z našich krajov.

 

Nechceme robiť pásovú výrobu. Nechceme mať plné sklady. Tým, že naše produkty robíme ručne, tak vyrábame originály. Mierne odchýlky sú stopy po našich rukách. Každý produkt je originál. Toto si chceme zachovať. Preto trváme na dlhšej dobe dodania. Tak, aby ste nemuseli veľmi dlho čakať, ale zároveň tak, aby sme to urobili najlepšie ako vieme.

Spájame nielen materiály, ale aj ľudí. Drevo zo srdca Vihorlatských lesov nám
v maximálne udržateľnej forme pripravuje jeden veľmi milý pán z malej dedinky
na konci sveta. Sme mu vďační, že nám takto pomáha a my pomáhame zas jemu. Samotné drevené časti už spracovávame sami. Používame najmä bukové drevo. Je hutné, pevné, silné a odolné. Neštiepe sa tak ako mäkké dreviny ako smrek
a i keď je omnoho náročnejšie na spracovanie – stojí to za to. Ak chceme ponúknuť to najlepšie je to jasná voľba. Buk z východu.

Do našich projektov sme zapojili aj naše mamky. Jedna nám vyšíva, druhá štrikuje. Zas sa nám podarilo spojiť Liptov a Zemplín. To najlepšie z oboch krajov. Nevieme ako to robia, ale dávajú do toho kus svojho srdca – veď to robia akoby pre nás. Takže ako podporíte nás – podporíte aj ich. Všetkých, ktorí nám pomáhajú pri našej tvorbe a snahe.

Inšpirujeme sa tradíciami. Slovenská tradičná ľudová kultúra je nevyčerpateľná.
O tom sa presviedčame už minimálne 15 rokov, kedy sme sa s touto témou stretávali na stredných školách. A odvtedy sme v tom. Nemyslíme tým len prepoužívané ornamenty z Čičmian, ale stovky rokov umu našich predkov.
Čas ukázal čo vydrží a čo zanikne. A nám stačí tieto skúsenosti len oprášiť a použiť ich v magickom 21. Storočí.

A ako sme sa vlastne dostali k hojdačkám? Veľmi jednoducho a hlavne nečakane. Stačí aby vaša neter a synovec mal narodeniny a bolo to. Pustili sme sa teda do výroby prvých dvoch kusov. Návod sme našli na internete, ale už počas samotnej výroby sme začali náš plán vylepšovať. Veď sme to robili pre najmenšie a bezbranné bytosti. Zlepšili sme teda všetko čo sa dalo a nastavili sme si najvyššie štandardy a urobili sme to najlepšie ako sme vedeli.  Bol to risk, ale veľmi sa tešíme, že to dopadlo nad očakávania dobre. Ukázalo sa, že hojdačka nie je super len na hojdanie, ale slúži ako sedačka na kŕmenie a oddych pred telkou.

Vyrobili sme ďalšie  prototypy a keď už nebolo čo zlepšovať a cítili sme, že je to to, čo sme chceli dosiahnuť, vyskúšali sme to ponúknuť svetu. Vyskúšali sme teda Sashe. Tak ako sme postupne pridávali do našej ponuky ďalšie typy, začali sme dostávať spätnú väzbu. Veľmi sme sa potešili každej pozitívnej recenzii. Ešte viac nás dostali fotky malých mrňousov, ktorí sú usmiati a tešia sa z darčeka. Rešpektujeme ale súkromie rodín, preto nezverejňujeme žiadne ich fotky. Nakoľko sme dostali dar kreativity, začali sme sa posúvať. Vytvorili sme naše prvé autorské dielko ASTRO. Od nuly sme ho nakreslili, navrhli, vymysleli, doladili a vypustili do sveta. Nesmierne nás potešilo, že si Astra všimlo aj Sashe a Astro bol aj vo výklade, ale získal aj výber redakcie. Myslíme si, že sme snáď prví na svete, ktorí posunuli hojdačku do tejto roviny, kedy hojdačka vytvára príbeh a Astra budeme vnímať asi navždy ako míľnik v našich návrhoch. Skvelý pocit máme aj zo súťaže, kde nášho Astra vyhrala jedna veľmi sympatická rodinka.

Ak chcete spoznať viac našich príbehov, vždy čerstvé ich nájdete v sekcii NOVNKY.